تزئین روی اپن آشپزخانه

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

بیشتر آشپزخانه های امروزی به صورت اوپن ساخته می شود و فضای آنها از زوایای مختلف نقاط خانه قابل دیدن است. به همین دلیل هنگام چیدمان آن باید به ظرایف گوناگونی توجه کرد و وسایل را در جای خود و به دور از هرگونه ریخت و پاش و بی سروسامانی قرار داد زیرا بی نظمی آشپزخانه در چیدمان فضای هال و پذیرایی تاثیرگذار است.

طراحان دکوراسیون داخلی راهکارهای مناسبی برای قراردادن وسایل در آشپزخانه های اوپن پیشنهاد می کنند که با برخی از آنها آشنا می شوید.

۱- آشپزخانه های اوپن هم مانند آشپزخانه های معمولی دارای سه بخش اصلی هستند: جایگاه مقابل گاز – ظرف شویی و میز کار یا کابینتی که بیشتر کارها روی آن انجام می شود. وسایل در آشزخانه اوپن باید به صورتی چیدمان شود که فضای کافی برای حرکت و کار مقابل این سه نقطه وجود داشته باشد.

وسایل مورد نیاز هریک از این بخش ها را در اطراف همان قسمت قرار دهید تا هنگام انجام کار مجبور به حرکت زیاد نباشید. ادویه ها، روغن و دیگر وسایل پخت و پز را نزدیک گاز و بشقاب و لیوان ها را کنار ظرفشویی قرار دهید.

۲- بهتر است رنگ کابینت آشپزخانه خیلی روشن نباشد زیرا لک و کثیفی را نمایان می کند. کابینت باید از جنسی باشد که به راحتی بتوان آن را تمیز کرد.

۳- امکان ریختن آب در کف آشپزخانه و کثیفی این فضا به دلیل رفت و آمد زیاد و شست و شوی ظروف، زیاد است پس بهتر است کف آشپزخانه از جنسی باشد که مانع لیزخوردن ساکنان شود و لک و کثیفی نیز به راحتی از روی آن پاک شود.

۴- دکوراسیون آشپزخانه های اوپن از هر طرف دیده می شود. بهتر است وسایلی مانند قابلمه و ظروف اضافی که زیبا نیستند را در معرض دید قرار ندهیم که در این صورت فضای بیشتری خواهیم داشت.

۵- به دلیل کمبود فضا و کابینت در آشپزخانه های امروزی بهتر است از وسایل برقی کمتری استفاده کنیم. در صورت نیاز از وسایلی که چند کار را انجام می دهند استفاده کنید تا فضای بیشتری برای قراردادن وسایل ضروری در اختیار داشته باشید.

۶- یک هود خوب و پرقدرت، مهم ترین عضو آشپزخانه های اوپن است زیرا اجازه نمی دهد بوی مطبخ تمامی فضای خانه را پر کند. سعی کنید از هودهای دارای لوله استفاده کنید زیرا هودهای ذغالی قدرت چندانی برای از بین بردن بو ندارند و بیشتر جنبه زیبایی دارند.

۷- بهتر است رنگ پرده ها و کفپوش و کابینت آشپزخانه با رنگ و چیدمان هال و پذیرایی تناسب داشته باشد. در غیر این صورت آشپزخانه برای آنهایی که در هال و پذیرایی می نشیند خیلی جلب توجه می کند و هرگونه بی نظمی سریع به چشم می آیند. برای اینکه فضای داخل آشپزخانه از پذیرایی دیده نشود می توانید از پرده های حصیری یا کاغذی متحرک روی اوپن استفاده کنید.

۸- رنگ های تند کابینت ها و پرده در آشپزخانه های اوپن بیشتر به چشم می  آید. اگر منظم هستید می توانید از رنگ های تند برای چیدمان آشپزخانه استفاده کنید در غیر این صورت رنگ های روشن را انتخاب کنید زیرا کمتر نمایان می شود.

۹- بهتر است در نورپردازی آشپزخانه اوپن، از لامپ های مهتابی زیرکابینتی برای روشن شدن میز کار استفاده کنید. برای آشپزخانه از لوستر با لامپ هایی به رنگ روشن استفاده کنید تا در انجام کارها دچار مشکل نشوید. از لامپ های هالوژن نیز می توان برای نورپردازی آشپزخانه استفاده کرد که البته بیشتر جنبه زیبایی دارد.

۱۰- در آشپزخانه های امروزی به دلیل کمبود جا بیشتر از گازهای روکار استفاده می شود. نکته قابل توجه در مورد گازهای روکار، نزدیک بودن شعله ها به وسایل روی زمین کابینت است. بنابراین حتما باید وسایل را دورتر از گازهای توکار قرار داد تا آتش سوزی رخ ندهد. در صورت قرارگرفتن کابینت در زیر گاز، از قراردادن وسایل پلاستیکی و هر وسیله ای که در صورت حرارت دیدن شعله ور می شود اجتناب کنید.

۱۱- سطل آشغال، سطل برنج و دیگر وسایلی که نمای زیبا ندارند و فضا را اشغال می کنند را حتما داخل کابینت قرار دهید تا فضای بیشتری در آشپزخانه داشته باشید.

۱۲- برخی اوقات از راه آب چاه آشپزخانه بوی بدی متصاعد می شود که فضای خانه را بدبو می کند. بهتر است همیشه سرپوشی برای راه آب چاه آشپزخانه قرار دهید.

۱۳- هر ماه یکبار لوله هایی که زیر سینک آشپزخانه داخل کابینت قرار می گیرد را بازبینی کنید زیرا پیاز و سیب زمینی و سطل های رنج و آشغال در کابینت زیر سینک قرار می گیرد و در صورت نشتی می تواند سبب خرابی و ایجاد بوی بد شود.

۱۴- سینک آشپزخانه به دلیل استفاده زیاد زود کثیف و لک دار می شود و نمایی کهنه پیدا می کند. با ریختن مقداری سرکه سفید روی آن، سینک آشپزخانه شما درست مثل روز اول براق و نو می شود.

توصیه های ما را برای داشتن یک آشپزخانه زیبا

توصیه های ما را برای داشتن یک آشپزخانه زیبا، مرتب، تر و تمیز و البته راحت بخوانید و سروسامانی به وضع آشپزخانه تان بدهید. سال هاست هم به خاطر کوچک شدن خانه ها و هم به خاطر حضور خانم خانه در خانواده رسم شده که همه آشپزخانه ها را به اصطلاح «اپن» می سازند. آشپزخانه…

توصیه های ما را برای داشتن یک آشپزخانه زیبا، مرتب، تر و تمیز و البته راحت بخوانید و سروسامانی به وضع آشپزخانه تان بدهید.

سال هاست هم به خاطر کوچک شدن خانه ها و هم به خاطر حضور خانم خانه در خانواده رسم شده که همه آشپزخانه ها را به اصطلاح «اپن» می سازند. آشپزخانه اپن در کنار همه حسن هایی که دارد یکسری مشکل هم درست می کند. در قدیم آشپزخانه حوزه استحفاظی خانم خانه به حساب می آمد و ورود مهمان ها به آشپزخانه یک جورهایی بی ادبی بود. به همین دلیل همین که خانم خانه در آشپزخانه راحت باشد کافی بود و زیبایی و همیشه تمیز و مرتب بودن آن خیلی به چشم نمی آمد.

در واقع اگر ظرف نشسته قبل از آمدن مهمان ها باقی می ماند موردی نداشت و اگر تابلویی به دیوارهای آشپزخانه نبود توی ذوق نمی زد. اما حالا آشپزخانه ها جزئی از نشیمن خانه هستند و شما باید درست مثل اتاق پذیرایی، به زیبایی و سرو وضع آن اهمیت بدهید. علاوه بر همه اینها با یک حساب سرانگشتی متوجه خواهید شد که وقت زیادی از روزتان را در آشپزخانه می گذرانید. خیلی ها حتی میز ناهار و شام شان را هم در آشپزخانه می چینند. شما که نمی خواهید وقت تان را در یک جای نامرتب بگذرانید؟

 ● نمایشگاه کوچک آشپزخانه

در آشپزخانه های باز چشم آدم به نخستین جایی که می افتد پیشخوان آشپزخانه است. پس اگر بتوانید دکور پیشخوان را خوب طراحی کنید مشکل را تا حدود زیادی برطرف کرده اید، چون چشم بیننده را روی آن متمرکز کرده اید و از توجه آن ها به درون آشپزخانه جلوگیری کرده اید.

برای این کار راه های زیادی دارید، مثلا آویزان کردن چندتا چراغ سقفی با حباب های آراسته و زیبا، فکر خیلی خوبی است. چراغ ها بهتر است نور زرد نداشته باشند و کمی بلندتر از اندازه معمولی باشند. علاوه بر دادن جلوه زیاد به پیشخوان در تنظیم نور آشپزخانه هم کمک می کنند.

اگر از پیشخوان به عنوان میز غذا استفاده می کنید بهتر است صندلی های راحت برای آن سفارش بدهید. صندلی های معمولی پیشخوان که در بازار هست خیلی راحت نیستند. بهتر است صندلی را انتخاب کنید که بتوانید مدت زمان درازی روی آن راحت بنشینید و غذا بخورید. یادتان باشد، هیچ اجباری نیست که اپن آشپزخانه تان سفید باشد. هماهنگی آن با رنگ آشپزخانه به زیبایی آن کمک می کند.

 ● قدر روشنایی را بدانید

بخش زیادی از زیبایی آشپزخانه مدیون نور آن است. هرچه آشپزخانه پرنورتر باشد بزرگ تر به نظر می رسد. بهتر است برای نورپردازی آشپزخانه از نورهای سفید بیشتر از نورهای زرد استفاده کنید.

البته یادتان باشد ترکیب این ۲ نور است که نور خوب و طبیعی می سازد. اگر آشپزخانه شما طوری است که پنجره رو به بیرون دارد، سعی کنید تا آنجایی که ممکن است از نور طبیعی استفاده کنید. نورپردازی آشپزخانه را به شکلی انجام دهید که همه مناطق آشپزخانه روشن باشند و هیچ سایه ناخواسته ای جایی از آشپزخانه نیفتد.

نور مستقیم باعث سردرد می شود، پس استفاده از چراغ های حباب دار و لامپ های مات را فراموش نکنید.

کابینت هایی که رو به دیوار هستند مناطق حساس آشپزخانه اند. معمولا خیلی از کارهای آشپزخانه رو به آن ها انجام می شوند اما چون شما روبه آن ها قرار می گیرید سایه تان آنجا می افتد و ناخودآگاه تاریک می شود.

به همین دلیل بهتر است زیر کابینت های بالایی مهتابی کار بگذارید، به خصوص اگر سینک ظرفشویی رو به دیوار است یادتان باشد برای آن حتما چراغ درنظر بگیرید.

 ● دکوری برای آشپزخانه شما

خیلی از طراحان اعتقاد دارند بهتر است درهای کابینت های بالایی برداشته شود یا برای آن ها در شیشه ای طراحی شود. این کار فضای آشپزخانه را باز می کند و به بزرگ تر نشان دادن آن کمک می کند.

درهای چوبی بالایی، آشپزخانه شما را کمی شلوغ نشان می دهند. اگر این کار را می کنید باید وسایل زیبا مثل لیوان های پذیرایی را در این قفسه ها قرار دهید و دائم مواظب مرتب بودن آن ها باشید. به همین دلیل وسایل کم استفاده برای قرار دادن در این کابینت ها مناسب تر هستند. توصیه ما استفاده بیشتر از قفسه با در شیشه ای است تا بدون در، چون روی وسایل خاک می نشیند و برای تان دردسر درست می کند. اگر قفسه دارید می توانید در آن وسایل تزئینی ساده یا کتاب و مجله بگذارید. استفاده از ظرف های زیبا برای نگهداری موادی مثل ادویه یا بنشن به زیبایی آشپزخانه شما کمک خواهد کرد. آن ها را هم می توانید در قفسه ها نگهداری کنید. اگر فضای آشپزخانه و کابینت ها برای نگهداری وسایلی که دارید کم است، می توانید بین کابینت های بالایی و سطح روی کابینت های پایینی یک قفسه طراحی کنید، مطمئن باشید که به دردتان خواهد خورد، همچنین می توانید خیلی از وسایل را آنجا آویزان کنید. مثلا چاقوها وسایلی هستند که به جای این که آن ها را در پایه روی کابینت بگذارید و جای زیادی اشغال کنند می توانید آن ها را به دیوار آویزان کنید.

 ● هماهنگ باشید

لازم به گفتن نیست که هماهنگ بودن رنگ های موجود در آشپزخانه در آراسته بودن آن حسابی موثر است. خیلی مناسب نیست اگر کابینت های نارنجی دارید ست قابلمه را بنفش انتخاب کنید. میز و صندلی ها باید حتما با رنگ کابینت ها هماهنگ باشند.

در کابینت فروشی ها شما به راحتی می توانید هر رنگی را پیدا کنید یا سفارش بدهید برای تان بسازند. به همین دلیل با خیال راحت درمورد رنگ تصمیم بگیرید و بعد به دنبال خرید آن باشید. خیلی ها برای آشپزخانه رنگ های خنثی و روشن را ترجیح می دهند اما همان طور که می بینید با رنگ های خیلی گرم هم می شود یک آشپزخانه خیلی زیبا دست و پا کرد. فقط یادتان باشد اگر آشپزخانه خیلی کوچکی دارید رنگ روشن برای آن انتخاب مناسب تری است. یادتان باشد کف روشن و براق به بزرگ نشان دادن آشپزخانه کمک می کند. اگر می خواهید آشپزخانه ای شاد و فانتزی داشته باشید از رنگ های متضاد کمک بگیرید. رنگ های درخشان و شاد آشپزخانه را مدن تر و رنگ های تیره و قهوه ای آن را سنتی تر نشان می دهند. نور آشپزخانه هم باید با رنگ آن هماهنگ باشد، مثلا اگر کابینت های قهوه ای تیره دارید از ترکیب نور زرد و سفید و ست آشپزخانه زرد استفاده کنید. اگر کابینت های تان کرم رنگ است از نور زرد و ست آشپزخانه با رنگ تند استفاده کنید.

 ● این رنگ های جادویی

خیلی از آدم ها در فضای شلوغ هول می کنند یا اصلا آن را نمی پسندند، اگر شما هم از این دسته آدم ها هستید باید آشپزخانه تان را مطابق سلیقه تان دکور کنید.مهم ترین نکته انتخاب رنگ های سرد مثل سفید و آبی و دادن نور زیاد به آشپزخانه است.

تا آنجایی که ممکن است سعی کنید از چیدن لوازم روی کابینت ها جلوگیری کنید. خرده ریز ها باعث می شوند آشپزخانه شلوغ به نظر برسد. به جای این کار یک کابیت را فقط به این گونه وسیله ها اختصاص دهید تا همیشه دم دست تان باشند. اگر لازم شد چیزی را جلوی چشم بگذارید از چیدمان خطی استفاده کنید. وسایل را درست کنار هم و در نقطه انتهایی روی کابینت بگذارید، مطمئن باشید با این کار آشپزخانه منظم تر به نظر می رسد. البته حواس تان باشد، این جور دکوراسیون ها فضا را خسته کننده، سرد و خالی نشان می دهند. برای جلوگیری از این اتفاق استفاده از یک گلدان با رنگ های شاد انتخاب مناسبی است. فضای روشن آشپزخانه باعث می شود گلدان حسابی جلوه کند و گلدان فضای آشپزخانه را زیبا و شاد نشان می دهد. یادتان باشد، گل ها باید رنگ شاد داشته باشند.

 ● پنجره های زیباتر

ساده ترین کار طراحی آشپزخانه این است که کابینت ها به صورت هماهنگ دورتادور آشپزخانه تقسیم شوند. این کار برای آشپزخانه های بدون پنجره مناسب است اما اگر آشپزخانه شما پنجره دارد؛

می توانید با یک طراحی شاد حداکثر استفاده را از نور طبیعی ببرید و آشپزخانه تان را خلوت تر نشان دهید. کمی کابینت ها را فشرده تر کنید و به جای آن بگذارید فضای کنار پنجره خالی بماند. طراحی سینک زیر آشپزخانه انتخاب خوبی است چون این بخش جای زیادی دارد و فضای مناسبی برای نشان دادن خوش سلیقگی شماست. می توانید روی تاقچه یک گلدان بگذارید، دور آن را با تقویم یا تابلو تزئین کرده یا حتی یک قفسه کوچک طراحی کنید و چیزهایی مثل کتاب یا مجله آشپزی را روی آن بگذارید؛ این فضا نقطه آرامشی برای شما در آشپزخانه خواهد بود.

یک پرده زیبا می تواند زیبایی آشپزخانه شما را چند برابر کند. پرده آشپزخانه نباید تیره و ضخیم باشد. اگر قلاب بافی بلد هستید خودتان دست به کار شوید و یک نمونه والون مانند برای پنجره ببافید به طوری که تا نیمه آن را بپوشاند. اگر نه، پارچه ای با رنگ هماهنگ با وسایل آشپزخانه تهیه کنید. پرده هزینه زیادی ندارد. به همین دلیل در انتخاب رنگ آن خیلی وسواس نداشته باشد. می توانید اگر از فضا خسته شدید آن را عوض کنید. فقط یادتان باشد که جنس پرده حتما قابل شست وشو باشد.

==================

وسایل و لوازم خانگی سفید در هر آشپزخانه ای پیدا می شوند. شاید تصور کنید وسیله های سفید به اندازه لوازم استیل شیک و با کلاس نیستند، اما مزیتی که وسایل سفید نسبت به انواع استیل دارند این است که اثر انگشت به سادگی روی آنها باقی نمی ماند. اگر اکثر وسایل آشپزخانه شما سفید است و نمی دانید باید چگونه به آنها نظم و ترتیب داده و فضای زیبایی در آشپزخانه خود خلق کنید، این مطلب را در مورد نحوه چیدمان وسایل سفید در آشپزخانه را بخوانید.

 

ابتدا همه وسایل سفید خود را کاملاً تمیز کنید. وسایل سفید اگر تمیز نباشند، رنگ اولیه خود را نشان نمی دهند و قدری چرک تاب می شوند. زمانیکه یک جنس سفید را تمیز می کنید، نو جلوه می کنند حتی اگر برای سالیان دراز هم از آن ها استفاده کرده باشید. برای شروع از یخچال شروع کنید. روی آن را تمیز کنید و هر برچسب تزئینی که روی آن نصب کرده اید را جدا کنید.

 

 

 

باید بین وسایل خود همخوانی ایجاد کنید. سفید معمولاً با همه رنگ های دیگر به راحتی ست می شود. بنابراین در این زمینه مشکل چندانی نخواهید داشت. اگر در آشپزخانه هماهنگی رنگی ایجاد کنید، انسجام محیط افزایش پیدا می کند.

 

 

زمانیکه رنگ کلیه وسایل آشپزخانه شما سفید باشد، انتخاب رنگ مناسب برای کابینت ها از اهمیت زیادی برخوردار می شود. به این ترتیب نباید رنگ خیلی تیره مثل مشکلی یا قهوه ای سوخته برای کابینت ها انتخاب کنید. در این حالت بیشتر سعی کنید رنگی را انتخاب کنید که قدری روشن تر باشد.

 

تنالیته های کمرنگ قهوه ای، و کرم فضا را خنثی می کنند، سبز جلوه روستایی به محیط می دهد، و زرد – نارنجی هم فضای آشپزخانه را شاد و مطبوع می کند.

 

 

زمانیکه کل وسایل اشپزخانه شما سفید هستند، برای قسمت اپن سنگ مرمر یا گرانیتی در نظر بگیرید که در آن رگه های سفید وجود داشته باشد. این کار باعث ایجاد همخوانی بین وسایل و کل فضای آشپزخانه می شود و آشپزخانه را روشن تر و بزرگتر می کند. می توانید چند مورد از وسایل آشپزخانه را نیز روی اپن به نمایش بگذارید. برای این قسمت چای ساز، مایکروفر و میکسر مناسب هستند.

 

برای هر چه زیباتر شدن فضای آشپزخانه از لوازم جانبی رنگی استفاده کنید. اگر کل فضا یعنی دیوارها، کابینت ها و وسایل همگی به رنگ های خنثی باشند، در انتخاب رنگ برای اکسسوری هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد. می توانید رنگ دلخواه خود را انتخاب کنید و آنرا در تزئینات و وسایل جانبی به کار برید.

=================

در یک آشپزخانه مهندسی ساز،تمام وسایل طوری چیده میشود که غیرقابل تغییر بوده و دارای سطوح کاری و ذخیره مواد باشند .

 

 اصول طراحی آشپزخانه

    در طراحی آشپزخانه ، نحوه استقرار کابینت ها و لوازم باید بر حسب استاندارد بوده که ضمن این که مقدار فضای چرخش و تردد را  کاهش  می دهد ،فضای کافی برای حرکت آزادانه را فراهم می سازد. در صورت امکان ،کار به حالت ایستاده باید به حداقل رسیده و وضعیت نامناسب بدن برحسب کار، ارتفاع وسایل و اندازه بدن فرد کاهش یابد ،تامین روشنایی مناسب سطوح کاری امر مهمی محسوب می شود.نحوه چیدن وسایل آشپزخانه باید به گونه ای باشد که فرد در هنگام کار از راست به چپ حرکت کند ، این کارها عبارت اند از :
    ۱ – استفاده از سطوح نگهداری وسایل   ۲ – تدارک مواد غذایی    ۳ – آشپزی ، پخت وپز   ۴ – شستشوی ظروف در سینک و آبگیری .
 سینک های ظرفشویی و تخته آبگیری ظروف یا آبچکان باید مناسب با داخل کابینت ها باشد چون در داخل این کابینت ها می توان یک سطل زباله ، ماشین ظرفشویی و چیز های دیگر را جای داد .استفاده از سینک های ظرفشویی دو لگنه مناسب تر است چون از یک طرف ان آبگیری ظروف و از طرف دیگر برای قرار دادن ظروف کثیف استفاده می شود . ماشین ظرفشویی باید در طرف راست یا چپ سینک قرار گیرد .
 وجود دستگاه مکش هوا در بالای اجاق الزامی است هود های مکنده برای این کار مناسب هستند .این سیستم با وجود حفره ای رو به بیرون نسبت به سیستم های چرخشی یا همان هواکش بیشتر کارآمد بوده و مورد توجه افراد واقع می شوند .
در هنگام طراحی و نقشه کشی به منظور ایجاد فضای کافی برای نگهداری و ذخیره مواد در آشپزخانه باید به ابعاد کابینت ها و لوازم داخل آنها توجه کرد اجاق های گازی و برقی مدرن رومیزی باید طوری طراحی شوند که متناسب با لولزم دیگر بوده و در مجموع باعث سهولت روند کار در آشپزخانه گردند . بهترین طراحی که دارای کارایی بالایی است طراحی است که سینک ظرفشویی با اجاق گاز فاصله ای داشته باشد ، اما با  فاصله مناسب و در امتداد یکدیگر قرار گیرند . این عمل فضای بسیار مناسبی برای آماده کردن غذا می دهد و همچنین جای مناسبی برای انباشته کردن ظروف چینی ، برای شستشو قرار می دهد .
 مرسوم است که جای سینک را زیر پنجره قرار داده تا هم لوله کشی آن راحت تر باشد و هم برای استفاده کننده   منظره زیبایی فراهم شده باشد ، معمولا”  در این نوع طراحی از آبچکان های استفاده می شود که بر روی سینی سینک ظرفشویی قرار میگیرند که باعث می شود آب روی سطوح دیگر نریزد واجزای مورداستفاده آسیب کمتری از آب و املاحی که به همراه آن وجود دارد می گیرد می توان در آبچکان برای خشک نمودن میوه ها نیز از آن استفاده نمود .
 باید برای تهیه غذا روی سطح صفحه کابینت های زمینی جای کافی وجود داشته باشد  و در چنین محیطی ضروریست پریز به حد کافی وجود داشته باشد یعنی برای هر منطقه کاری و آماده سازی مواد غذایی یک جفت پریز تعبیه گردد .
 برای سهولت دسترسی افراد به داخل کابینت ها  باید جهت باز شدن درها  بر خلاف جهت حرکت شخص در آشپز خانه باشد . البته در صورت کوچک بودن فضای آشپزخانه نصب درهای کشویی و تاشو چون در هنگام باز شدن فضای چندانی اشغال نمی کنند ، توصیه می شود .

    مثلث کار در آشپزخانه :

 در طراحی داخلی آشپزخانه باید به چهار کاربرد اساسی که قبلا” هم اشاره کردیم توجه کرد :

     ۱ – انبار : یا همان محل نگهداری مواد که بخشی در یخچال و بخش دیگر در یونیت های ایستاده جای میگیرد ، لوازم و ظروف که مثلما” یونیت های زمینی و دیواری محل نگهداری آنها می باشد .

     ۲ – آماده سازی غذا : محل و سطحی که موادغذایی برای طبخ آماده می شوند و کارهایی همچون شستشو ،خرد و مخلوط کردن مواد     در آنجا صورت میگیرد .

     ۳ – پخت و پز : لوازمی که طبخ غذا را انجام می دهند مانند : محل اجاق گاز ، فر ، ماکرو ویو و …

     ۴ – صرف غذا : محل صرف غذا می تواند بر روی میز و کانتر آشپزخانه باشد .

  در واقع در طراحی هر آشپزخانه صرف نظر از کوچک و بزرگ بودن وسعت و یا باز و بسته بودن سیستم آن ، باید تمام این فاکتوره و یا حداقل     ۳ فاکتور اول در نظر گرفته شود . علت حذف راحتر فاکتور آخر (محل صرف غذا) نیز رابطه مستقیم آن با وسعت و شرایط محیطی مکان است . بعبارت دیگر مثلث کار آشپزخانه از سه راس نگهداری ، شستشو و پخت وپز تشکیل می شود .

    انواع آشپزخانه ها از لحاظ نقشه :

 آشپزخانه ها را از لحاظ نقشه نیز به ۶ نوع تقسیم می کنند :

      ۱ – U شکل – کابینت های دو سوی دیوار با یک ردیف کابینت در انتها به هم متصل می شوند .

 

 

 

      ۲ – L شکل – کابینت ها در دو سو و با زاویه ۹۰ درجه و متصل به هم قرار دارن .

 

 

 

      ۳ – G شکل – ترکیبی از حالت U و جزیره ای که جزیره آن به ردیف کابینت ها متصل است .

 

 

 

      ۴ – جزیره ای – علاوه بر کابینت هایی که بر روی دیوار قرار دارند کابینتی جدا که بیشتر به شکل مربع و یا مستطیل می باشد در وسط آشپزخانه قرار دارد که بر روی آن سینک و یا اجاق گاز و … قرار گرفته است .

 

 

      ۵ – راهرویی ( کریدوری ) – کابینت در دو سمت و به موازات هم قرار دارند .

 

 

 

      ۶ – خطی – کابینت بر روی یک ساید دیوار نصب می شود و در ارتباط با هم هستند .

 

 

   با این تقسیم بندی هر آشپزخانه ای را با توجه به موقعیت قرارگیری در ساختمان و همچنین ویژگی خاص آن به یکی از مدل های یاد شده   می توان طراحی کرد. گذشته از فرم اصلی فضا،کابینت و قفسه بندی نیز درهر یک از انواع فوق جایگاه ویژه ای دارد ، ضمن آنکه سبک زندگی    و سلیقه افراد فاکتور مهمی در انتخاب نوع مناسب چیدمان و طراحی آشپزخانه محسوب می شود .
  معمولا” آشپزخانه باید به در خانه ، محل بازی بچه ها در حیاط دید داشته باشد و از لحاظ داخلی متناسب با ناهار خوری و اتاق پر مصرف یا TV room ساخته شود . آشپزخانه  Open  که امکان مشاهده قسمت های دیگر خانه را فراهم می کند ، آشپزخانه ای که به ما امکان نزدیک بودن ومعاشرت بااعضای خانواده ودوستان نزدیک و تهیه هم زمان غذا را می دهد ، یکی از راه حل هایی است که امروزه کار طراحان را ساده کرده است و نیز مورد توجه متقاضیان قرار می گیرد .

     رنگ در آشپزخانه :

آشپزخانه ای که ازسوی نامگذاران قلب خانه لقب گرفته است ،اگر از یک رنگ آمیزی و چیدمان معمولی برخوردارباشد هیچ تاثیری جزخستگی  و کسالت برروح افراد خانه به ویژه خانم ها نخواهد داشت.اگر کمی با دقت وحوصله به این موضوع بنگرید متوجه خواهید شد که چرا این سالها حضور خانواده ها در رستورانها پر رنگ تر از سابق شده است و مطمئنا” علت به مرز نهایت رسیدن فروش مراکز تهیه غذا را خواهید فهمید!   وقتی کد بانوی منزل مجبور به کار در یک آشپزخانه بدون رعایت اصول اولیه و غیر قابل جذاب است ، چگونه می تواند برای پخت پز حوصله و از ابتکارات خود استفاده نماید .
   نور عاملی است که بوسیله آن رنگها مشاهده می شوند. رنگها هر کدام پیام ،حالت وخصوصیتی خاص دارند . رنگها بیان کننده شخصیت اشخاص و  رساننده پیام های مختلفی هستند . آگاهی از این مسائل باعث می شود که برای احساس درونی مان از  ابزار درست استفاده کنیم . می توان با ارائه یک  رنگ خاص در آشپزخانه یا جابجا یی رنگها و در کنارهم قرار دادن آنها ، احساس واندیشه درونی مان را به بیننده انتقال داد . اصولا” رنگ وسایل آشپزخانه باید مناسب و آرام بخش باشد . در به کار گیری رنگ ها حتما” به چرخه رنگ ها توجه کاملی داشته باشید ، اگر از قوانین آنها پیروی نکنید ، رنگ ها آسیب جدی به شما وارد خواهند ساخت .
 * اگر دارای آشپزخانه تاریکی هستید قطعا” می خواهید که روشن تر و دارای عمق بیشتری جلوه کند ، پس از رنگ های روشن مانند  سفید استفاده کنید . رنگ های نارنجی ، قرمز ، زرد و سبز ، حس زنده بودن و شکوه را برای آشپزخانه به ارمغان می آورند .

     نور در آشپزخانه :

    برای تزیین آشپزخانه از نور طبیعی و مصنوعی استفاده می کنیم . پنجره در ارائه نور طبیعی به آشپزخانه از اهمیت زیادی برخوردار است . معمولا” پنجره میتواند درصورت مشرف بودن به فضای سبزیکی ازتابلوهای آشپزخانه باشد . پنجره رابطی است بین آشپزخانه وفضای خارج که بهتر است در مقابل منظره ای زیبا  قرار داشته باشد . و اگر از نور کامل و طبیعی  خورشید که گستردگی و کیفیت آن قابل مقایسه با   نورهای دیگر نیست صرف نظر کنیم . استفاده از نور آبی مصنوعی و چراغ های روشنایی ، به نیازی ضروری و همیشگی تبدیل شده است . به خصوص نقش نورپردازی در معماری داخلی بسیار مهم و جذاب می نماید . با افزایش کارآیی های صنعت برق وامکانات تکنولوژیک مربوط به آن،استفاده از محصولات وابسته به آن نیز رشد چشمگیری داشته است ، چنان که باید اذعان داشت روشنایی ، راه را برای یک تحول در شناخت و طراحی معماری باز کرده است . این محصولات که مشتمل برانواع چراغ ها و سیستم های روشنایی هستند، ابزاراصلی نورپردازی را تشکیل میدهند . با تنوع این ابزار طراحان با مسئله ای مواجه می شوند و آن انتخاب صحیح وسیله نوری و تعیین محل مناسب برای آن است . چنین مشکلی پیچیده تر از تامین کمی نور است. اگرچه لامپ های عریان قادرند نیاز های کمی نور را به آسانی مرتفع کنند ، واضح است که جنبه های دقیق تامین آسایش و نکات ظریف زیبایی شناسی از عهده این وسایل ساده بر نمی آید . در حقیقت گره کار در تهیه و تامین نور نیست بلکه تنظیم منابع نوری برای خلق محیط مناسب بصری ، مسئله اصلی است .
  قابلیت دید در ناحیه تامین روشنایی ، مهمترین نیاز استفاده کننده در محیط است . این قابلیت به عواملی بستگی دارد که به بعضی از آنها اشاره می کنیم  :
  شدت روشنایی و حفظ آن – کنترل خیرگی چشم – انعکاس ناخواسته – محل قرار گیری چراغ ها – انتخاب روشنایی مستقیم و غیر مستقیم

 

 

  به دو تصویر زیر توجه بفرمایید با اینکه کابینت ها درهردو یک ساختار دارند ولی رنگ و نور هر یک را ، دارای فضای خاص خود کرده است .

   

     در پایان به امید اینکه مطالب گفته شده در این مبحث مورد استفاده شما عزیزان قرار گرفته باشد ،  گروه دکوراسیون داخلی تعاون  با بهره گیری ازعلم روز و متد جدید بهترین طراحان می تواند در امر طراحی ، ساخت و اجراء کابینت آشپزخانه شما در خدمتتان باشد .

ارسال نظر